Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Hava Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Porfir Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

  Doğada kendiliğinden oluşan Porfir

  Doğada kendiliğinden oluşan Porfir taşı, genellikle inşaat ve yapı tasarım işlerinde tercih edilen bir kayaç türüdür. İnce taneli kayaçlardan oluşan bu yapı magmatik bir yapıya sahiptir. Mineral ve özellikle silikat açısından zengin olması da çok tercih edilmesinin nedenlerinden biridir. Özellikle kaldırım parke yapımında kullanılan bu taşlar, antik dönemlerde de madenlerden çıkarılmakta ve aktif olarak kullanılmaktaydı.

  Porfir Taşı Nedir?

  Genellikle kırmızı renk tonlarına sahip olan Porfir taşı, sert yapılı bir bazalt türüdür. Daha nadiren yeşil gibi renklerde de üretilebilmesi mümkündür. Özel dokusu sayesinde yaşamın birçok alanında tercih edilebilen kırmızı Porfir taşı, doğada tamamen doğal yollarla oluşur.

  Büyük ve küçük kristallerin bir araya gelmesi ve hızlı şekilde soğumasıyla magmanın içine şekil alır. Bu yapıya porfirik adı verildiğinden dolayı kayaçlardan çıkarılan taşlara da oluşum tekniği sebebiyle Porfir taşı denmektedir.

  Porfir Taşının Özellikleri Nelerdir?

  Doğal taşların özellikleri genellikle renk ve doku, sertlik, parlaklık skalalarıyla değerlendirilir. Oluşumu bakımından gerçek Porfir taşı çoğunlukla kırmızı olsa da koyu yeşil, siyah ya da mor gibi renklerde de çıkarılabilir.

  Doku açısından taneli bir yapısı bulunduğundan dolayı kullanımı kolaydır. Ayrıca çok sert bir yapıda olduğundan ve Mohs Sertlik Skalasında yüksek değere sahip olduğundan dolayı inşaat sektöründe tercih edilen bir yapıdadır.

  Porfir taşı genellikle mat bir bitişe sahiptir ancak doğada kendi kendine parlak olarak da oluşabilir. Eğer mat bir taşın parlatılması gerekiyorsa tamburlama işlemi yapılarak cilalanması mümkündür. Dayanıklı bir yapıda olduğundan dolayı cilalama işleminde taş zarar görmez. Aksine, daha kolay şekilde kullanılabilir bir hale gelir.

  Porfir Taşı Nerelerde Kullanılır?

  Renk, doku ve sertlik gibi özellikleri dolayısıyla doğal Porfir taşı birçok sektörde kullanılabilir. En yoğun şekilde kullanıldığı alanlar şöyledir:

  – Binalar: Özellikle binaların dış cephe kaplamalarında renkli ve dayanıklı taşlar tercih edilir. Porfir taşı binaların iç ve dış tasarımlarında tercih edilir.

  – Anıtlar: Tarihte de çok kez kullanılan Porfir taşı, bazı anıtlarda yer edinmiştir. Heykeller ve bazı tapınaklar Porfir taşı kullanılarak inşa edilmiştir. Günümüzde yapılan arkeolojik çalışmalarda da taştan yapılan tarihi eserler çıkarılmaya devam edilmektedir.

  – Heykeltraşlık: Değerli bir malzeme olan Porfir taşı, heykel yapımında da güncel olarak tercih edilmektedir. Şekillendirilmesi çok kolay olmasa da dayanıklılığı sayesinde heykeltraşların göz bebeği olan malzemelerden biridir.

  – Tıp: Geçmişte bazı kültürlerde Porfir taşı tıp ve alternatif tıp alanlarında tercih edilse de günümüzde böyle bir uygulama söz konusu değildir.

  Porfir Taşı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  Birçok sektörde yer edinen ve binlerce yıldır kullanılmaya devam edilen Porfir taşının birçok avantajı vardır. İlk olarak, oldukça sert ve dayanıklı olduğundan dolayı estetik yapılar oluştururken Porfir taşından faydalanmak mümkündür.

  Estetik bir görünüm de oluşturduğu için iç ve dış mekanlarda istenen tasarımın yapılmasını kolaylaştırır. Ayrıca düzgün ve pürüzsüz bir yüzey oluşturulabildiği için temizlik ve bakım işlemleri oldukça kolay bir biçimde tamamlanabilir.

  Porfir taşı, doğal bir malzeme olduğundan dolayı geri dönüştürülebilir ve doğaya kazandırılabilir. Bu nedenle çevre dostu uygulamalar yaparken tercih edilebilecek bir malzemedir. Çok çeşitli alanlarda kullanılabildiği ve değerli olduğu içinse yapılan her işin kaliteli görünmesine yardımcı olur.

  Özel tasarımlarda imza niteliğinde yer verilebilecek çalışmalar yapılabilmesi mümkündür. Ayrıca yüksek ısı ve neme karşı dayanıklılığı olan Porfir taşı, özellikle mutfak tezgahı gibi zeminlerde tercih edilebilme özelliğine sahiptir. Bu avantajlar sayesinde doğal Porfir taşının yapı projelerinde ve iç mekan tasarımlarında kullanılması idealdir.