Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Hava Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Obezitenin Yol Açtığı Sağlık Sorunları

  Obezitenin artışı küresel bir sorundur. Modern yaşam tarzı ve teknolojik gelişmeler insanları hareketsizliğe yönlendirmekte ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarını tetiklemektedir.

  Obezitenin artışı küresel bir

  Obezitenin artışı küresel bir sorundur. Modern yaşam tarzı ve teknolojik gelişmeler insanları hareketsizliğe yönlendirmekte ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarını tetiklemektedir. İnsanlar gün boyunca masa başında otururken egzersiz yapma fırsatları azalmaktadır. Bu durum obezitenin yaygınlaşmasına yol açmaktadır. Ve hızla artan obezite vakaları pek çok kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Obezitenin yol açtığı sağlık sorunları ise endişe vericidir. İşte obezitenin yol açtığı en önemli sağlık sorunları;

  Kalp Hastalıkları

  Obezite kalp sağlığı üzerinde ciddi bir tehdit oluşturur. Fazla kilolu veya obez bireylerde kalp hastalıklarına yakalanma riski daha yüksektir. Aşırı kilo kolesterol ve trigliserit seviyelerini artırarak arterlerde birikimlere neden olur. Bu da kalp krizi, kalp yetmezliği ve hipertansiyon gibi ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

  Diyabet

  Obezite Tip 2 diyabetin en önemli risk faktörlerinden biridir. Vücutta biriken yağ hücreleri insülinin etkisini azaltarak kan şekerinin düzenli bir şekilde kontrol edilememesine yol açar. Obez bireylerde insülin direnci ve kan şekeri düzeylerinde artış görülür. Bu durum diyabetin gelişimine ve kan şekerinin yüksek seviyelerde seyretmesine neden olur.

  Solunum Problemleri

  Aşırı kilo solunum sistemi üzerinde büyük bir yük oluşturur. Obezite uyku apnesi adı verilen bir durumun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Uyku apnesi uyku sırasında solunum duraklamalarına neden olan bir rahatsızlıktır. Obez bireylerde ayrıca astım, solunum yetmezliği ve kronik bronşit gibi solunum problemleri de daha sık görülür.

  Eklem Problemleri

  Obezite eklem sağlığını olumsuz etkiler. Fazla kilo eklemlere fazladan baskı uygular ve eklem kıkırdağının yıpranmasına yol açar. Bu da eklem ağrıları, osteoartrit ve romatoid artrit gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Obezite ayrıca hareket kabiliyetini kısıtlayarak yaşam kalitesini azaltır.