Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Hava Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  KALP HASTALIKLARINI ÖNLEYEN HAZİNE DEĞERİNDE 7 BESİN!

  Kalp Hastalıkları: Kalp Hastalıklarını Önlemek Mümkün mü? Kalp Hastalıklarını Önleyen Besinler!

  Kalp Hastalıkları: Kalp Hastalıklarını

  Kalp Hastalıkları: Kalp Hastalıklarını Önlemek Mümkün mü? Kalp Hastalıklarını Önleyen Besinler!

  Söz konusu kalp sağlığı olduğu zaman akan sular duruyor. Ciddi bir sağlık sorunu olan kalp rahatsızlıkları, günümüz şartlarında paketlenmiş yiyecekler ve düzensiz besin tüketimi sayesinde daha da artmış durumda. Özellikle fastfood ve şeker oranlarının bir hayli yüksek olduğu gıdalar, kalp hastası olma oranınızı önemli ölçüde arttırmaktadır.

  Peki daha sağlıklı çalışan ve ritim bozukluğu yaşamadan düzenli bir şekilde çalışan kalbe nasıl sahip olunur?

  Baklagil Çeşitleri

  Baklagil çeşitleri, içerdikleri posa sayesinde kanda meydana gelen kötü kolesterol düzeyini düşürerek kanın daha temiz ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bu baklagillere yeşil mercimek, kuru fasulye, barbunya ve nohut sayılabilir.

  Zeytin Yağı

  Her derde deva olduğu gibi aynı zamanda mükemmel bir kalp koruyucu besin de olan zeytin yağı, kötü kolesterolü düşürdüğü gibi vücudu da temizliyor. Fakat dikkat edilmesi gereken husus, tansiyon hastalarının doktor eşliğinde kullanması. Tansiyon hastası olmayan insanlar ise günlük 2, 3 yemek kaşığını geçmemeli.

  Balık

  Balık kalp hastalıklarını önlediği gibi aynı zamanda damar sağlığı açısından da çok iyi bir besin. Kötü kolesterolü düşürdüğü gibi iyi kolesterolü de arttırmasıyla biliniyor. Diyabet hastalığı başlı başına kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkardığından hem diyabet hem de kalp hastalarına haftada 2 kez balık tüketimi öneriliyor.

  Keten Tohumu

  İçerik bakımından lif, yağ asitleri ve omega-3 içeren bu besin kalp sağlığını koruyan bir diğer önemli besinlerden biri. Dikkat edilmesi nokta ise kullanılmadan önce ezilerek servis edilmesi olacaktır.

  Bitter Çikolata

  Kakao oranının yüzde 70 ve üzeri olduğu bitter çikolatalar kalp sağlığı açısından önemli bir besin kaynağıdır. İçerdiği biyoaktif bileşikler sayesinde kan basıncını dengelediği gibi aynı zamanda da inflamasyonu azaltmasıyla bilinir.

  Kahve

  Kahve de bitter çikolata gibi biyoaktif bileşik içerir. Kalp hastalıkları, kalp krizi gibi önemli hastalıkları önlemeye ve içerdiği bileşikler sayesinde kalp ritmini dengeler. Fakat unutulmaması gereken nokta kahvenin şekersiz ve kremasız olarak tüketilmesi gerektiğidir.

  Domates

  Domates, potasyum içeriği açısından çok zengin bir besindir. Bu sayede kalp, damar hastalıklarını önlediği gibi aynı zamanda da kan temizleyici özelliği bulunmaktadır.