Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Hava Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Hamile kadınların ihtiyacı olan ilaç egzersiz!

  Hamilelik döneminde kadınların en büyük ilacı egzersiz yapmak olarak nitelendiriliyor. Sağlıklı bir doğum için sağlıklı bir vücuda ihtiyaç var.

  Hamilelik döneminde kadınların en

  Hamilelik döneminde kadınların ihtiyaç duyduğu ilaçların başında egzersiz geliyor. Düzenli egzersiz yapan hamile kadınların hamilelik dönemleri daha sağlıklı geçiyor. Tabi egzersiz yaparken mutlaka uzman desteği alınması gerekiyor. Gelişi güzel biliçsizce yapılan egzersiz faydadan çok zarara neden olabilir. 

  Hamile kadınların formunu korumak için en fazla başvurduğu yöntemlerden biri olan egzersiz ile ilgili uzmanlar bilgi verdi. Hamilelik döneminde egzersiz yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği sorusunun yanıtı haberimizin detayında.

  Konu ile ilgili bilgi veren Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Meryem Kürek Eken, hamilelik dönemi için egzersiz önerilerinde bulundu.

  Doç. Dr. Meryem Kürek, özellikle hamile bayanların bu dönemde kaçınması gerektikleri egzersizler hakkında da bilgi verdi.

  Hamilelikte ne kadar aktif ve fit olursanız, değişen vücut şeklinize ve kilo alımınıza uyum sağlamanız o kadar kolay olacaktır. Ayrıca doğumla başa çıkmanıza ve doğumdan sonra forma girmenize yardımcı olacaktır. Kendinizi rahat hissettiğiniz sürece normal günlük fiziksel aktivitenizi veya egzersizinizi (spor, koşu, yoga, dans ve hatta mağazalara gidip gelme) sürdürün. Egzersiz bebeğiniz için tehlikeli değildir. Aktif kadınların daha sonraki hamilelik ve doğum eylemlerinde sorun yaşama ihtimalinin daha düşük olduğuna dair bazı kanıtlar vardır.

  Hamilelik için egzersiz önerileri

  Kendinizi yormayın. Hamileliğiniz ilerledikçe veya doktorunuz tavsiye ederse, yavaşlamanız gerekebilir. Genel bir kural olarak, hamileyken egzersiz yaparken sohbet edebilmelisiniz. Konuşurken nefesiniz daralıyorsa, muhtemelen çok yorucu bir şekilde egzersiz yapıyorsunuz demektir. Hamile kalmadan önce aktif değilseniz, aniden yorucu egzersizlere başlamayın. Bir aerobik egzersiz programına (koşma, yüzme, bisiklete binme veya aerobik dersleri gibi) başlarsanız, eğitmene hamile olduğunuzu söyleyin ve haftada 3 kez 15 dakikadan fazla sürekli egzersizle başlayın. Bunu kademeli olarak günlük 30 dakikalık seanslara yükseltin. Egzersizin faydalı olması için yorucu olması gerekmediğini unutmayın.

  Hamileyken egzersiz ipuçları:

  Her zaman egzersizden önce ısınmalısınız ve sonrasında soğuma egzersizi yapmalısınız.

  Her gün aktif kalmaya çalışın – her gün 30 dakika yürümek yeterlidir.

  Sıcak havalarda yorucu egzersizlerden kaçının.

  Bol su ve diğer sıvıları için.

  Yüzmek son derece faydalıdır.

  Hamilelikte kaçınılması gereken egzersizler

  Özellikle 16 haftadan sonra uzun süre sırt üstü yatmayın, çünkü yumrunuzun ağırlığı ana kan damarına baskı yaparak kanı kalbe geri getirir ve bu sizi bayıltabilir.

  Kickboks, judo veya squash gibi vurulma riski olan temas sporlarına katılmayın.

  Tüplü dalışa gitmeyin, çünkü bebeğin dekompresyon hastalığına ve gaz embolisine (kan dolaşımındaki gaz kabarcıkları) karşı koruması yoktur.

  Deniz seviyesinden 2.500 m’nin üzerindeki yüksekliklerde egzersiz yapmayın – bunun nedeni sizin ve bebeğinizin irtifa hastalığı riski taşımasıdır.