Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Hava Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Bu besinler hafızayı güçlendiriyor

  Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz, tüketildiğinde hafızaya katkı sağlayan hafızayı güçlendiren besinler hakkında bilgi verdi.

  Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz,

  Tükettiğimiz besinlerin sağlığımız ve yaşamımız açısından çok büyük önemleri yer alıyor. Doğru zamanda doğru besinleri tüketmek ve vücudun ihtiyacı olan enerji ve vitaminleri almak çok önemli. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz, tüketildiğinde hafızaya katkı sağlayan hafızayı güçlendiren besinler hakkında bilgi verdi.

  Hafızayı güçlendiren besinler içerisinden 8 tanesinin süper besin olarak adlandırıldığını ifade eden Op.Dr.Kerem Bıkmaz, bu besinlerin tüketilerek dikkat dağınıklığının da büyük ölçüde önüne geçilebildiğini söyledi.

  Üzüm, Yumurta, Yaban Mersini, Badem, Kivi, Taze Fasulye, Kırmızı Soğan ve Elma gibi besinlerin tüketimine önem verilmesi gerektiğini ifade eden Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz, bu besinlerin faydaları hakkında da detaylı bilgi verdi.

  ÜZÜM

  Yaz aylarında sevilerek tüketilen üzüm dopamin salgılamasını çoğaltarak problem çözme yeteneğini geliştiriyor.Ayrıca bor bakımından zengin olan üzüm, beyin sağlığı açısından da önemli bir besindir.

  YUMURTA

  Protein kaynaklarımızdan biri olan yumurta büyüme gelişmede sağladığı katkı kadar beyin için de önemli bir besindir.Özellikle hafıza bölümü için gerekli vitaminler mevcuttur.

  YABAN MERSİNİ

  yüksek oranda antioksidan içeren yaban mersini beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar.Aynı zamanda hafızayı da geliştiren bu besin beyini strese karşı da koruyor.Sinir hücrelerini etkileyen yaban mersini beynin bellek kısmında da olumlu etkileşimler yapıyor ve unutkanlığa iyi geliyor.

  BADEM

  E vitamini yönünden oldukça zengin olan badem ilerleyen yaş ile birlikte beyinde oluşacak yaşlanmayı engellemektedir.Bunun yanı sıra beyin gelişimi ve sağlığı için de badem harika bir besindir.Ayrıca fındık,ceviz,fıstık,ay çekirdeği gibi besinler de beyin sağlığı açısından tüketilmesi gereken besinlerdir.

  KİVİ

  Antioksidan bakımından oldukça zengin olan kivi damar ve beyin sağlığı için çok önemlidir.Beyin gücünü ve belleği arttırır.Kivi portakaldan daha yüksek oranda C vitamini ve muz kadar potasyum içerir.

  TAZE FASULYE

  Yapılan araştırmalarda folik asit açısından zengin bir besin olan taze fasulyenin beyin hücreleri üzerindeki olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.Ayrıca bu olumlu etkilerin ileri ki yaşlarda da devam ettiği ortaya konmuştur.

  KIRMIZI SOĞAN

  Kırmızı soğan içerisinde bulunan hafıza güçlendirici bileşenlerle tam bir zihin açıcıdır.

  ELMA

  İçeriğinde bulunan güçlü anti-oksidanlar sayesinde alzherimer ve hafıza kayıplarına karşı koruyucu bir kalkandır. Her gün bir adet mutlaka elma tüketilmelidir.

  Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz

  Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz