Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Hava Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Alkol Bağımlılığı: Alkol Bağımlılığı Nedir? Alkol Bağımlılığı ile Mücadele!

  İnsanın sağlığını bozan ve birçok yuvanın dağılmasına neden olan alkol bağımlığı hakkında sizlere daha detaylı bilgileri aktaracağız. Alkol Bağımlılığı

  İnsanın sağlığını bozan ve

  İnsanın sağlığını bozan ve birçok yuvanın dağılmasına neden olan alkol bağımlığı hakkında sizlere daha detaylı bilgileri aktaracağız. Alkol Bağımlılığı

  Tedavi yolları hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz

  Alkolizm: Alkol içme ile ilgili sorunlar çağımızın en önemli sorunları arasındadır. Alkol tüketimi; sağlık sorunları, trafik kazaları, intihar, suçluluk, aile içi geçimsizlik, ekonomik sorunlar ve çalışma hayatının aksaması gibi sorunlara neden olur.

  Alkolizm, bireyin fiziksel ve zihinsel sağlığına, aile, sosyal ve mesleki uyumuna zarar verebilecek sık ve aşırı alkol tüketimidir. Alkolizm gelişmiş ülkelerde önemli bir sağlık sorunudur. İsveç, Norveç, ABD ve Fransa gibi ülkelerde yetişkin nüfusun %15′ i için büyük bir problemdir. Maalesef ülkemizde alkol tüketimi hızla artıyor.

  Alkolü bıraktıktan sonra ortaya çıkan rahatsızlıklar

  Alkol bırakma Sendromu: Uzun süre sürekli alkol kullanan kişilerde alkolü bıraktıklarında değişen derecelerde yoksunluk belirtileri görülür. Bunlar: titreme, konuşma bozuklukları, kasılmalar, baş ağrıları, çarpıntı, terleme, uyku bozuklukları vb.

  DeliriumTremens

  Alkol yoksunluğuyla ilişkili akut beyin sendromu. Bilinç genellikle bulanıktır. Bir rüyada görüyormuş gibi. Birey tedirgin, panik, endişeli ve öfkelidir. Bazen agresif olabilir. Yürüyüşü kararsızdır. Kapıları, pencereleri seçemeyebilir.

  Alkolik halüsinasyonlar

  Birkaç yıldır alkol kullanmış kişilerde alkolün bırakılmasından veya azaltılmasından 23 gün sonra canlı ve kalıcı görsel halüsinasyonlar, işitsel varsanılar ve berrak bilinç ile karakterize bir hastalıktır.

  Alkol Hallüsinozisi

  Uzun süre çok fazla alkol tüketen kişilerde bunama gelişebilir.

  Korunma araçları

  Tüm dünyada alkolün zararlı etkilerine karşı kampanyalar düzenlenmektedir. Çocuklar erken yaşta alkolün tehlikeleri konusunda okulda uyarılıyor.