Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Hava Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Sağlık için en güzel diyet şekli nasıldır?

  Kişiler için özel beslenme rehberi ABD’den geldi! Sağlık için en güzel diyet şekli nasıldır?

  Kişiler için özel beslenme

  En güzel diyet şekli

  Sağlıklı beslenmek için Amerikalılar bir araştırma içine girdi ve herkes için ayrı ayrı beslenme programı geliştirmeyi hedefliyor. Kişilerin dış etkenlere karşı durumu ve genetik halleri göz önünde bulundurularak kişiler için ayrı ayrı bir beslenme programı hazırlamak gerektiği düşünülüyor.

  ABD vatandaşlarının bilindik diyet programlarından ziyade kişiselleştirilmiş diyet programlarına katılmalarını bekliyor. Sağlık için en kaliteli yiyeceklerden ziyade güzel bir diyet programına uyuması gerektiğine inanılıyor.

  Bir çok beslenme uzmanının sağlık açısından iyi beslenmeninnasıl olduğuna dair fikirlere sahip olduğu biliniyor.DietaeyGuidelinesforAmericans halkı izin özel olarak sunulan beslenme seklideniz mahsulleri, meyve, az yağlı süt ürünleri, kuruyemiş, sebze, tam tahıl, fasulye ve yağsız et gibi ürünlerdir. Bununla beraber uzak durulması istenilen ürünler ise ilave şeker, sodyum, alkol ve rafine tahıl gibi ürünlerdir.

  Kişiler için sadece tek tip diyet yoktur

  Kronik hastalık ve ölümlerin sebeplerinden biride kişilerin kötü beslenme alışkanlıklarıdır. Yapılan bir araştırmaya katılım sağlayan Tufts Üniversitesi çalışanı olan beslenme bilimcisi SaiKruoaDas, “Sağlık kuruluşlarının sağlıklı beslenmek için verdikleri programlarda kişilere özel programlardan ziyade tek tip sağlıklı beslenme programları sunuluyor. Hangi beslenme şeklinin daha sağlıklı olduğunu gayet iyi biliyoruz. Ama tüm nüfus için aynı şey söz konusu olmamalı” dedi.

  Araştırma için kronik sağlık sorunu olan bireyler, engelli kişiler, farklı kökenden kişiler ve obozite sahibi insanlarüzerinde çalışma yapılması planlanmaktadır. Gıdaların vücutta nasıl işleyiş gösterdiklerini görmek için farklı durumda olan kişilerin olması gerekiyor. Yapılan araştırmaya dahil olan ABD Kara Harp Okulu matematik profesörü olan Diana Thomas, “Farklı ırk ve kökenlerden olan kişiler araştırma için bizim için çok uygun.”

  Kişilere göre sağlık hizmeti sunulacak

  2015 senesinde yapılan bu çalışmanın hedefi 1milyon gönüllü kişilerden alınmış olan genetik ve sağlık verileri alarak hassas tıbbi geliştirmek ve sonuç olarak kişiye özgü beslenme programı sunmak amaçlanmıştır. Birkaç uzmana göre kişiye özgü program geliştirilmesi gerekiyor.