Vücudun her yerinde ortaya çıkabilen Zona hastalığı aynı zamanda bulaşıcı bir etkinliğe sahiptir.

Zona hastalığı kendisini ağrılı kızarıklıklar şeklinde gösteren enfeksiyonel bir hastalıktır. Vücudun her yerinde ortaya çıkabilen Zona hastalığı aynı zamanda bulaşıcı bir etkinliğe sahiptir. Yapılan bilimsel açıklamalar da Su çiçeği hastalığına neden olan Varicella Zoster  isimli bir virüsten kaynaklanan Zona hastalığı Hayati bir tehdit kermese de yaşam kalitesini düşüren acılarla mücadele etmenize neden olmaktadır.

Zona hastalığı neden olur

Zona hastalığına neden olan virüs su çiçeği hastalığına neden olan virüs ile aynıdır. Bu nedenle daha önce su çiçeği geçirmiş olan herkes Zona hastalığı riski taşımaktadır. Su çiçeği döneminde Omuriliğin ve beynin yakınlarındaki sinir dokusuna yerleşerek burada inaktif olarak yaşantısını sürdüren bu virüs uzun yıllar sonra uyanarak zona hastalığına neden olabilmektedir.

Gözden kaçırmayın

Gizemli Hepatit Hastalığına Karşı Bunlara Dikkat Edin Gizemli Hepatit Hastalığına Karşı Bunlara Dikkat Edin

 Zona hastalığı aynı zamanda bulaşıcı hastalıklardan birisidir. Zona hastalığına sahip olan bir kişinin açık yaraları ile temas ettiğiniz takdirde Sizlerin de bu virüs alması ve enfekte olması oldukça yüksek bir olasılıktır.

Zona hastalığı tedavisi

Zona hastalığı tedavisinden önce bu hastalığa yakalanmamak için önlenmesine yardımcı olan iki farklı aşı bulunmaktadır. Çocukluk yaşlarda ondan Su çiçeği aşısı Beyler ki yaşlarda olan sona aşısı bu hastalığa yakalanmamanız için alacağınız öncelikli önlemlerdir.

 Ancak tüm tedbirlerin izle rağmen zona hastalığına yakalanmış iseniz bu hastalığın Normal şartlarda bir tedavisi olmadığını bilmelisiniz. Hekim kontrolünde Düzenli ilaç kullanımı ile bu hastalık neticesinde doğan ağrılı ve acılı süreci hafif iletebilirsiniz