Uykuya dalamama, erken uyanma ya da uykunun bölünmesi gibi tüm uyku sorunları uykusuzluk hastalığının ve çeşidi olarak bilinmektedir.

Uykusuzluk hastalığının tıp literatüründeki adı Insomnia’dır.  Uykuya dalamama, erken uyanma ya da uykunun bölünmesi gibi tüm uyku sorunları uykusuzluk hastalığının ve çeşidi olarak bilinmektedir.

Birçok insan gündelik nedenlere bağlı olarak uykusuzluk sorunları yaşayabileceği gibi bazı sağlık sorunları neticesinde de uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Hangi nedenle yaşanıyor olursa olsun uykusuzluk hastalığı tedavi edilmediği sürece insanların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir.

Gözden kaçırmayın

MS 30 yaş altı gençlerde daha sık görülüyor MS 30 yaş altı gençlerde daha sık görülüyor

Sürekli olarak gece uykusunu uyuyamayan ve uykusuzluk sorunu yaşayan insanlar her yeni günün başlangıcında kendisini yorgun hissedecektir. Bu süreç gün geçtikçe enerji seviyesinin düşmesine ve ruh halinin olumsuz etkilenmesine Neden olacaktır. Tüm bu nedenler kişinin sosyal yaşamı ile birlikte iş performansının kalitesinde bir azalma yaratacaktır. Bu nedenle uykusuzluk sorunu yaşayan herkesin bu sorunu neden yaşadığını tespit ederek bu süreçte kendisi için en uygun olan tedavi yöntemine başvurması gerekmektedir.

Akut uykusuzluk sorunu

 Akut uykusuzluk sorunu birçok insanın hayatının belirli dönemlerinde kısa süreli olarak uyuyamama problemlerini kastetmektedir. Akut uykusuzluğun en önemli nedenlerinin başında günlük yaşanan stres ve travmatik olaylar yer almaktadır. Akut uykusuzluk sorunu çoğunlukla birkaç gün süren ve sonrasında kendiliğinden düzelen bir rahatsızlıktır. Bu süreç ay bazında uzadığında uykusuzluk sorunu yaşayan herkesin uzman bir doktor kontrolünde bu sürecin araştırılmasını sağlamalıdır. Akut olarak düşündüğünüz uykusuzluğun nedenleri daha farklı olabilmektedir.