Günümüzün hareketsiz yaşamının fast -food tarzı beslenmenin  bize getirdiği sağlık sorunlarından biri safra kesesi taşlarıdır .

Günümüzün hareketsiz yaşamının fast -food tarzı beslenmenin  bize getirdiği sağlık sorunlarından biri safra kesesi taşlarıdır .yüksek kolesterolden zengin fast -food tarzı beslenmeler  ,cinsiyet ,liften fakir beslenme şekli ,hareketsizlik ,buna bağlı aşırı kilo ve obezite, diyabet rahatsızlığı ,hamilelik ,40 yaş üstü olmak ve ailede safra kesesi taşı hikayesi olması  safra kesesi taşları için hep bir risk faktörüdür .safra kesesi karnın sağ tarafında  karaciğerin hemen altında,  sağlıklı bireylerde yaklaşık 7-8 cm uzunluğunda karaciğerin ürettiği safrayı depolamaya yarayan içi bos bir organdır .Depolanan safra yağlı yiyeceklerin sindirimi için kullanılır . Safra kesesi içinde depolanan safrayı ince bağırsağa boşaltır .zamanla akışkan olan bu sıvının akışkanlığı azalır çamur şeklinde olmaya başlarsa safra taşları oluşmaya başlar .çok belirti vermemesinden dolayı bu durum sadece periyodik incelemelerde ortaya çıkabilir .Safra taşının belki de en korkulan ve tehlikeli  durumu tedavi edilmeyen taşların, safra kesesinden safra yollarına düşmesi ile gerek  safra akımını gerekse pankreasın salgılarını boşaltmasına engel olmasıdır Safra kesesinde taş oluşumuna Kolelitiazis denir. Bu rahatsızlık genelde orta yaş açık tenli beyaz kadınlarda daha sık görülür ve genel olarak kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre daha fazladır. Safra kesesi taşı nasıl oluyor da oluşuyor diye baktığımızda burada karşımızda akışkanlığın azaldığını ve yüksek miktarda karaciğerden atılan kolesterol varlığını görürüz. Karaciğer sirozu, safra kanalı enfeksiyonları ve çeşitli kan hastalıkları varlığında vücutta aşırı miktarda bilirini ortaya çıkar ve bu aşırı bilirubin safra kesesinde birikerek taş oluşumuna neden olabilir. Safra kesesi taşlarının tedavisini planlarken hastalığın şikâyete neden olup olmamasına göre karar verilir. Şikâyete neden olmayan safra taşları izlenip diyet önerisinde bulunurken şikâyete neden olan taşlar da tedavi cerrahidir.

Gözden kaçırmayın

Bu sendrom kalp krizini taklit ediyor! Bu sendrom kalp krizini taklit ediyor!

Safra kesesi taşı belirtisi nedir?

Safra kesesi ağrısı genellikle yemekten sonra önce sağ üst taraf da başlar ve yaklaşık 1-2 saat kadar sürer. Bazen sadece sırt ağrısı ile kendini belli ettiğinden kemik yada romatizma ağrısı ile karışır idrar renginde oluşan koyulaşma da bizim için bir belirti olabilir .Bazen bulantı ,kusma ,ateş ,karın şişmesi ve gaz şikayetleri ile ortaya çıkabilir fakat bu durumla karşılaştığımızda özellikle pankreatit atağını da düşünmeliyiz .burada dikkat edilmesi gereken nokta ağrının geçip geçmemesidir eğer ağrı geçiyorsa zamanımız var ve hasta cerrahiye hazırlanabilir fakat bazen de safra kesesinin boynunun tıkanmasından dolayı ağrı hiç geçmez ve hastanın acil cerrahiye alınması gerekir .Belirtilerin görülmesinden sonraki ilk 2-3 gün çok önemlidir kendisini önündeki tıkanıktan dolayı boşaltamayan kesenin duvarı kalınlaşmadan yada patlayıp safra  kana karışmadan safra kesesi çıkarılmalıdır .

Safra kesesi taşı tanısı nasıl konulur nasıl tedavi edilir?

Safta kesesi taşından mustarip kişiler özellikle yağlı yemeklerden sonra bulantı, kusma, şişkinlik şikâyeti ile başvururlar. Altın standart ise ultrasonografidir. Bunun yanında kan tahlilinde spesifik parametrelerin yükselmesi, gaita ve idrar tahlilinde ise yüksek bilirubin seviyesi dikkat çekicidir. Bazen ercp denilen tanı yöntemin ile de hem tanı hem de tedavisi yapılır. Tedaviyi planlarken hastalığın seyri şiddeti, kişinin belirtileri çok önemlidir. Geçmeyen ağrı şikâyeti ile gelen hastada artık beklemenin bir anlamı yoktur ve bir an önce safra kesesi alınmalıdır. Yandaş hastalıklar, ileri yaş, operasyonu kaldıramayacak olan hastalarda hastalığın seyrine göre tedavi planlanmalıdır. Tedavide günümüzde en sık kullanılan safra kesesi taşı ameliyatı yöntemi kapalı ameliyat denilen laparaskopik cerrahidir. Durumu uygun olana hastalarda laparaskopik cerrahi çok yüz güldürücü sonuçlar verir fakat hasta daha önce açık bir karın içi ameliyat geçirmişse oluştuğu düşünülen yapışıklıklar yüzünden az bir kısım safra kesesi ameliyatı da karın içinin açılıp kesenin çıkartılmasıyla yapılan açık ameliyat şekli önerilir .tedavi sırasında kesenin bırakılıp sadece taşların alınması uygun bir yöntem olarak görülmez çünkü 1 yıl içinde tekrar taşlar meydana gelebilir ve bu sefer eskisinden daha şiddetli komplikasyonlara neden olabilir .  Günümüzde ufak birkaç kesi ile çok kısa sürede yapılabilen laparaskopik cerrahi işlemi ile artık safra kesesi ameliyatları çok korkulan bir durum olmaktan çıkmış hasta kısa bir süre gözlemlendikten sonra aynı gün içinde bile taburcu edilebilmektedir. Cerrahiden sonra hasta beslenme şeklini değiştirmeli ve yediklerine dikkat etmelidir. Yağlı yiyeceklerden özellikle kaçınmalı hatta bunlarla ilgili hayat boyu diyet yapmalıdır. Özellikle kızartmalardan kaçınmak, bağırsakları daha iyi çalıştıran yüksek lifli sebzeler kişinin ana öğünleri olmalıdır. Mutlaka günlük su alımına dikkat etmeli günde en az 2.5 -3 litre su içmeye özen göstermelidir.