Migren hastalığı insanlara yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren ve günlük birçok aktivitesini kısıtlayan önemli rahatsızlıklardan birisidir.

Migren hastalığı insanlara yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren ve günlük birçok aktivitesini kısıtlayan önemli rahatsızlıklardan birisidir. Baş ağrısı ile birlikte bulantı, kusma, Işık, ses ve kokuya karşı aşırı hassasiyet durumları kendini göstermektedir. Ataklar halinde gelişen migren ağrıları son yıllarda oldukça sık görülmektedir. Göz çevresi, ense ve şakaklarda başlayan bu ağrı insanlar hareket gittikçe artan bir etki ile devam etmektedir.

Migren ağrıları ataklar halinde seyretmekte ve her bir atak en az 4 saat sürmektedir. Migren ataklarının sıklığı arttıkça bu hastalık artık kronik migren olarak tanımlanmaktadır. Kesin bir tedavisi bulunmayan migren hastalığından uzman hekimler kontrolünde alınan ilaçlarla bu sürecin en hafif şekilde atlatılması sağlanmaktadır.

Gözden kaçırmayın

Astımı tetikleyen 10 neden Astımı tetikleyen 10 neden

Migren hastalığının belirtileri nelerdir

Migren hastalığı 4 farklı aşamada karşımıza çıkmaktadır. Her bir aşamada hastalığın göstermiş olduğu belirtiler farklı farklıdır. Migren hastalığında atak sürecine girdiğinde ancak baş ağrısı başlamadığını da bu hastalık kendini önceden bazı belirtiler ile göstermektedir. Migren ağrıları başlamadan birkaç gün önce;

·         Sık esneme

·         Yemek yeme isteği

·         Boyun tutulması

·         Kabızlık

·         Karamsarlık ve huzursuzluk gibi olumsuz ruh hali değişiklikleri

·         Artan susuzluk ve idrara çıkma gibi belirtiler ön plana çıkacaktır.

Migren hastalığının ilk evresi bu belirtiler ile kendini gösterdikten sonra birkaç gün içerisinde baş ağrıları başlayacaktır. Bu atak döneminde baş ağrısına ilave olarak Bulanık görme, baş dönmesi, Işık ses ve dokunmaya karşı aşırı hassasiyet, bulantı, kusma ve kalp atışında zonklama şeklinde belirtiler kendini gösterecektir.