Gençlik ve yetişkinlik döneminde yaşanan adet döngülerinin bitişine işaret eden bu süreç menopoz olarak adlandırılmaktadır.

Menopoz ileriki yaştaki kadınların karşılaşmış olduğu Biyolojik ve doğal bir süreçtir. Gençlik ve yetişkinlik döneminde yaşanan adet döngülerinin bitişine işaret eden bu süreç menopoz olarak adlandırılmaktadır.

Her bir kadının elinde sonunda yaşayacağım menopoz dönemine dair halk arasında daha yaygın olarak bilinen birçok Detay vardır. Bu detaylar arasında en çok konuşulan konu ise menopozun belirtileridir. Menopoza giren kadınlar çoğunlukla vücutlarında aynı belirtiler ile bu dönemde sıkıntılı bir süreç geçirmektedir.

Kadınlar menopoz esnasında vücudunda çok önemli değişiklikler ve olumsuz etkiler söz konusudur. Menopoz esnasındaki kadınların karşılaşmış olduğu etkiler aşağıdaki gibidir;

·         Bu dönemde vücudundaki östrojen düzeyi düzensiz bir şekilde yükselip azalmaya başlamaktadır. Bu etki beraberinde kadınların anlık olarak terlemesine neden olmaktadır. 

·         Menopoz döneminde yaşanan östrojen düzensizliği Vajinal kuruluğa neden olmaktadır. 

·         Menopoz döneminde olan kadınların birçoğunda enerji düşüklüğü gözlemlenmektedir.

·         Menopoz sürecinde olan kadınların düzensizliği duygu durumlarında önemli ölçüde etkilemektedir. Duygusal durumları değişen kadınlar bu nedenle Uyku düzenini kaybede bilmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz genel etkileri ve belirtileri biraz daha detaylı andıracak olursak menopoz döneminde kadınlarda;

·         Ateş

Gözden kaçırmayın

Şaşılık Tedavisi Başarılı Sonuçlar Veriyor Şaşılık Tedavisi Başarılı Sonuçlar Veriyor

·         Depresyon

·         Sıcak basması

·         Uyku problemleri

·         Saç dökülmesi

·         Kemik erimesi

·         Aşırı kilo alımı

·         Cinsel fonksiyon bozukluğu

·         Duygu ve durum bozukluğu

·         Gergin olma ve kolay sinirlenme

Gibi etkiler de kendini göstermektedir. Ve tüm bu etkiler her kadında farklı seyretmektedir.