Kırmızı et eskiye kıyasla besin değeri düşük olsa da besin değeri oldukça yüksektir.  Tiroid Hormonu Nedir?

Kırmızı et eskiye kıyasla besin değeri düşük olsa da besin değeri oldukça yüksektir. Aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ihtiyacını da karşılamaktadır. Kımızı etin bilinmeyen bir diğer faydası ise tiroid hormonu dengelemesidir. Tiroid hormonunun vücuda oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Bunlardan dopamindir.

Aynı zamanda kalp, mide, akciğer gibi organların beyin ile iletişim sağlamasına yardımcı olur. Günümüzde eskiye nazaran et çok fazla endüstriyel işlemden geçmektedir. Eskiden hayvanlar doğada diledikleri gibi otlanıyorlardı ancak günümüzde hayvanlar ahırlara kapatılarak yetiştirilmektedirler. Katkılı besinlerle ve doğada alınan besinler aynı değildir. Ahırlarda bakılan hayvanlar hormonludurlar ve aynı zamanda çok fazla endüstriyel işlemlerden geçmektedirler. Ürünün ömrü daha uzun olması için ekstra kimyasal ürünlerde verilmektedir.

 Tiroid Hormonu Nedir?

Halk arasında adem elması olarak bilinen tıp dilinde prominentia laryngea olarak tanımlanan tiroid, kıkırdağın hemen altında yer alır. Kelebek görünümüyle kendini belli eden bu organ yutkunma sırasında aşağı yukarı hareket eder. Tiroid bezinin hemen yanında şah damarı olarak bilinen atardamar yer alır.

Beyinde bulunan hipofiz bezinin uyarılmasıyla, tiroid bezi harekete geçer. İyi ve kötü huylu olmak üzere iki farklı tiroid hastalıkları grubu bulunur. Kötü huylu tiroid, hücrelerin kanserleşmesiyle tiroid kanseri meydana gelir. Tiroid bezinin az veya fazla çalışmasıyla iyi huylu tiroid hastalıkları meydana gelir. İyi huylu hastalıkların başında guatr, hipotiroid ve hipotiroidi yer alır.

Kırmızı Et Faydaları

Amino grup asit içeren protein, çinko ve demir yönünden zengin olan kırmızı et, besinlerden alınan demirin kolayca sindirilmesine yardımcı olur. Zengin bir b vitamin kaynağıdır. Bu yüzden doğada çok fazla bulunur. Günlük olarak vücuda alınması gereken protein miktarı erkeklerde 55 gram iken kadınlarda 45 gramdır.

Gözden kaçırmayın

Bayramda beslenmeye uzman uyarısı Bayramda beslenmeye uzman uyarısı

Bu miktar arttırılıp, azaltılabilir. Gelişme çağında olan çocukların hayvansal protein ihtiyacı oldukça fazladır. Protein kolayca sindirilebilir. Kırmızı et kansızlığı önler ve kan yapar. Aynı zamanda zihinsel gelişmeyi sağlar ve şişmanlığı önler. Kırmızı etin içinde çinko yer almaktadır. Vitamin ve mineral de yer almaktadır. Gelişme çağında olan çocukların büyümesinde etkisi oldukça çoktur.