Tıpkı marketlerde yer alan paket meyve suları gibi satışı gerçekleştirilmeye başlayan kemik suyunun faydaları uzmanları bile şaşırtmaya devam ediyor.

Bilim dünyasının araştırmaları neticesinde vücuda birçok faydaları olduğu kanıtlanan kemik suyunun popülaritesi her geçen gün artmış ve artık tüm dünyada kullanılır bir ürün haline gelmiştir. Tıpkı marketlerde yer alan paket meyve suları gibi satışı gerçekleştirilmeye başlayan kemik suyunun faydaları uzmanları bile şaşırtmaya devam ediyor.

Gözden kaçırmayın

Mangal Severler Dikkat! Kolon Kanserine Karşı Önleminizi Alın! Mangal Severler Dikkat! Kolon Kanserine Karşı Önleminizi Alın!

Kemik suyu, her yaş grubu için tüketilmesi gereken, içerisinde vitamin ve minerallerin olduğu oldukça besleyici bir üründür. Uzun bir süre kaynatılarak içerisinde yer alan vitamin ve minerallerin suya bırakılması sağlanan kemik suyu; uzmanlar tarafından özellikle kas sistemi zayıf olan kişilere tavsiye etmektedir. Kemik suyunun uzmanları şaşırtan faydaları sadece kas sistemi ile sınırlı değildir.

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kemik suyunun insanlara pek çok faydası vardır. Bunlar;

  • İçerisinde yer alan amino asit ve mineraller nedeni ile cilt sağlığına olumlu etkisi vardır.
  • Cildin daha geç yaşlarda yaşlanmasına katkı sağlar.
  • Bazı bağırsak hastalıklarının tedavisinde de tedaviyi destekleyici bir ürün olarak kullanılmasında yarar vardır.
  • Sindirim sistemi düzgün bir şekilde çalışmasına etkisi vardır.
  • Rahatlatıcı etkisi sayesinde, uyku problemi yaşayanlar ve aşırı stresli ortamlarda bulunan kişiler için faydalıdır.
  • Hafızayı güçlendirici etkiye sahiptir. Beynin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.
  • Gelişim çağındaki çocukların; sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlamada yardımcı olur.

Kemik suyu, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve potasyum açısından oldukça zengin bir üründür. Bu mineraller kemik oluşumu için oldukça önemlidir. Kemik suyu içerisinde yer alan ilik ise; A vitamini, K vitamini, çinko, selenyum, bor, omega 3, omega 6 gibi vitamin ve yağ asitleri açısından da oldukça zengindir. Vücut yapısını koruyan kolajen proteini de fazlaca bulunmaktadır.

Kemik suyu İçerisinde yer alan arginin ve glisin aminoasitleri ile özellikle astım hastaları için iyileştirmeye yardımcı olması söz konusu olmaktadır. Ayrıca kemik suyunda bulunan glukozamin ve kondroitin, özellikle eklem ağrılarının ve kıkırdakta meydana gelen bozulmaların azaltılabilmesi açısından da etki göstermektedir. Hücreleri yenileme özelliği de bulunan kemik suyunu kanser hastaları da tüketebilir.

Kemik Suyunun Zararları

Sağlık üzerinde en başta bağışıklığı güçlendirici etkiye sahip olan kemik suyu; tüketilirken dikkat edilmesi gereken birkaç hususu da barındırır. Kemik suyu hayvansal bir yağ kaynağıdır ve yüksek oranda kolesterol içerir. Özellikle kalp ve damar hastaları başta olmak üzere, kolesterolü yüksek olan hastalar ve obezite hastaları pek uygun değildir. Bu hastalığa sahip kişiler doktorlarına danışmadan bu ürünü tüketmemelidir.

Sonuç olarak,  tam bir vitamin, mineral deposu olan kemik suyu içerdiği protein ve yağ asitleri ile de uzmanları oldukça şaşırtmaktadır. İnsan vücudunun hemen hemen her noktasına etki etmekte ve olumlu bir şekilde şifalandırmaktadır. Tüm bunların yanı sıra olumsuzluk içeren birkaç özelliği olsa da azı yarar çoğu zarar mantığı içerisinde tüketilerek faydalanılabilir. Hastaların doktorlarına danışarak bu ürünü tüketmeleri de oldukça önemlidir.