Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Tuba Erdoğan, özellikle kap hastalarında ortaya çıkabilen psikolojik problemler hakkında açıklamalarda bulundu. 

Kalp hastalıkları çok yaygın olmakla birlikte, insanları psikolojik yönden de etkilemektedir. Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Tuba Erdoğan, özellikle kap hastalarında ortaya çıkabilen psikolojik problemler hakkında açıklamalarda bulundu. 

Gözden kaçırmayın

Mangal Severler Dikkat! Kolon Kanserine Karşı Önleminizi Alın! Mangal Severler Dikkat! Kolon Kanserine Karşı Önleminizi Alın!

Kalp hastalıklarının insanların yaşamında en ürkütücü hastalık grubu arasında yer aldığına dikkat çeken Dr. Tuba Erdoğan, “Kalp krizi geçiren kişinin ölüm riski ile yada yüksek tansiyon ile hastanelerin acillerine başvuran birinin beyin kanaması ihtimali travmatik olarak algılanabilen bir durumdur. İşte bu noktada çoğu kişide akut bir stres tepkisi ve ölüm anksiyetesi oluşabilmektedir” dedi.

Kalp hastalarının psikolojik problemleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Tuba Erdoğan, Benzer şekilde sürekli strese maruz kalınması durumunda kırık kalp sendromu gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Kırık kalp sendromu olarak bilinen stress kardiyomiyopatisi sevdiğiniz birinin ölümü, terk edilme veya ayrılık benzeri ağır stres oluşturan durumlar neticesinde ortaya çıkan geçici bir kalp hastalığıdır. Şiddetli travmalar, ameliyatlar veya fiziksel hastalıklar da kırık kalp sendromunun ortaya çıkma ihtimaline sebebiyet verebilir.  

Kronik streste vücudu olumsuz  etkilemektedir, bu yapılan çalışmalar ile ortaya konulmaktadır. Diğer taraftan kalp hastalığı olan kişilerde de en çok depresyon olmak üzere anksiyete yani kaygı bozuklukları, somatizasyon  yani bedenselleştirme ve cinsel işlev bozuklukları görülebilir.  

Yukarıda verilen örnekler kesin neden sonuç ilişkisi vermese de en önemli risk faktörleri arasında yer alır ve bu hastalıklara birçok örnekte  verilebilir.  Asıl bilinmesi gereken ise kalp hastalıkları ile psikiyatrik hastalıklar arasındaki iki taraflı ilişkidir.  

Kalp hastalığı yaşayan bireyler, psikolojik açıdan da ele alınmaları, gerekirse bu yönde yardım almaları gerekmektedir. Böylece hem hastalığın olumsuz etkilerinden korumuş hemde yaşanmakta olan ruhsal yakınmalar giderilmiş olacaktır.