Diş kayıpları yaşayanların, diş eksikliğinden kaynaklanan sorunları çözmek için başvurduğu en yaygın yöntem İmplant tedavisi. Diş sağlığı insanların hem günlük yaşamını hemde sosyal yaşantısını büyük ölçüde etkiliyor. Ağız içerisinde yaşanan birçok sorun insanların hayat içerisi de de olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

Diş kayıpları yaşayanların, diş eksikliğinden kaynaklanan sorunları çözmek için başvurduğu en yaygın yöntem İmplant tedavisi. Diş sağlığı insanların hem günlük yaşamını hemde sosyal yaşantısını büyük ölçüde etkiliyor. Ağız içerisinde yaşanan birçok sorun insanların hayat içerisi de de olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Diş sağlığına ne kadar önem verilirse verilsin bazen diş kayıplarının yaşanması kaçınılmaz oluyor. İşte bu noktada yapay diş yapımı yaptırmak gerekiyor. Diş hekimleri tarafından tavsiye edilen en sağlıklı yöntem ise genellikle İmplant oluyor. Peki hangi durumda İmplant yapılır? Sorusuna sizler için yanıt aradık. Konu ile ilgili Diş Hekimi Zeki Aksu bilgiler verdi.

Yazın Kulak Tıkanıklığına Karşı 5 Önemli Uyarı Yazın Kulak Tıkanıklığına Karşı 5 Önemli Uyarı

İmplant, eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

Hangi Durumlarda İmplant Yapılır?

Tek diş eksikliğinde yandaki sağlam dişlere dokunulmak istenmediğinde tek implant, birden fazla diş eksikliğinde iki veya daha fazla implant yerleştirilerek sabit köprüler şeklinde, tamamen dişsiz bir ağız da protez tutuculuğunu sağlamak için uygulanır.

Yararları Nelerdir?

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Normalde diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.

Her Yaşta Uygulanabilir Mi?

Evet. Sadece, gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir. Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar.

İmplantın Bakımı?

Ağız bakımı eksiksiz ve hiç ihmal edilmeden yapılmalıdır. Bu bakım kendi dişlerimiz için de gereklidir. İmplant yapımından sonra da aynı şekilde devam etmelidir. Eğer yeterli temizlik yapılmazsa nasıl kendi dişlerimizi kaybediyoruz aynı şekilde implantımızı da kaybedebiliriz. İlk belirtiler diş etinde kızarıklık, şişlik, kanama ve kaşıntı ile başlar, kemik yıkımıyla birlikte implantın kaybına sebep olur.