Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

Elektronik sigara, bir diğer isimleriyle "e-sigara" veya "vape", buhar şeklinde nikotin ve çeşitli tatlandırıcıların solunum yoluyla sigara içimini taklit etmeyi amaçlayan elektronik bir cihazdır.

Elektronik Sigaranın Zararları 

  1. Elektronik sigara içenlerde tıpkı normal sigarada olduğu gibi akciğer sorunları, nefes darlığı, öksürük, astım gibi solunum yolu rahatsızlıkları görülebilir.
  2. İçerisinde bulunan nikotin, bağımlılık yapıcı bir maddedir. Özellikle gençlerde beyin gelişimini etkileyerek, sigara bağımlılığına neden olabilir.
  3. Elektronik sigaraların içeriğinde çeşitli kimyasallar bulunur. Bu kimyasallar sağlık açısından risklidir.
  4. Elektronik sigara likitleri, aromalı tat ve kokuları nedeniyle özellikle küçük çocuklar için çekici gelebilir. Yutulması veya cilt ile temas etmesi sonucu ciddi zehirlenmelere yol açabilir.
  5. Bu cihazların bataryaları patlama veya yanma riski taşır. Uygun olmayan şarj cihazları ve bataryaların kullanmak bu riskleri artırabilir.
  6. Bu cihazın dumanı, normal sigara dumanı gibi pasif içicilere de zarar verebilir. 

Sonuç olarak, sağlık otoriteleri, özellikle gençler ve hamile kadınlar gibi risk altındaki gruplarda elektronik sigara kullanımından kaçınılmasını önermektedir. Eğer sigarayı bırakmak gibi bir hedefiniz varsa, elektronik sigara yerine tıbbi bir yardım almanız daha önemlidir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!