Bahar dönemlerinde daha sık rastlanılan gül hastalığının bir diğer etkisi ise ödem ve kılcal damarları oluşturmasıdır.

Gül hastalığı, özellikle kadınlarda daha sık görülen, ciltte kızarıklığa ve sivilceye neden olan bir hastalıktır. Bahar dönemlerinde daha sık rastlanılan gül hastalığının bir diğer etkisi ise ödem ve kılcal damarları oluşturmasıdır.

Henüz bilinen kesin bir tedavisi olmayan gül hastalığı, ilk olarak yüzde, özellikle de yanaklarda kızarıklık ve dökülme şeklinde gözlenir. Daha sonra kronikleşerek vücudun çeşitli alanlarında da etki olabilmektedir.

Gül Hastalığı Neden Olur?

Gül hastalığının neden olduğunu incelemeden önce ilk olarak Gül hastalığı nedir?” sorusunu cevaplandırmak gerekir. Gül hastalığı, özellikle yüz bölgesinde görülen, deride kızarıklık, iltihaplanma ve döküntü gibi sorunlara neden olan bir cilt hastalığıdır. En çok merak edilen bir diğer şey ise bulaşıcı olup olmamasıdır. Gül hastalığı bulaşıcı olmayan hastalıklardan biridir. 

Gül hastalığının nedeni henüz tam bir şekilde açıklananmamıştır. Ancak uzmanlar gül hastalığının başlıca nedenleri arasında genetik yatkınlığın olduğu bildirilmektedir. Aynı zamanda sıcakla da doğrudan ilgili olduğu için risk grubunda yer alan kişilerin güneşten ve aşırı sıcak mekanlardan da uzak durmaları gerekmektedir.

Gül hastalığının neden olan unsurları bulmak için yapılan çalışmalarda beslenmenin de etkisinin önemli derecede rol oynadığı görülmektedir. Özellikle besinleri çok sıcak bir şekilde tüketilmesi, baharat oranı yüksek besinlerin tercih edilmesi ve aşırı alkol tüketiminin olması gibi durumlar da gül hastalığını tetikleyen faktörler arasındadır.

Kişinin psikolojik durumu, strese altında olup olmaması, cilt bakımı, güneş ışığı ya da rüzgar gibi çeşitli etmenlerin de gül hastalığı üzerinde etkili olduğunu söylemek mümkündür.

Gül Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Gül hastalığı kişiden kişiye farklı belirtilerle ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Genellikle yüzde zaman zaman oluşan kızarıklıklarla kendini gösterir. Başlıca belirtileri ise şunlardır:

·         Ciltte sivilce oluşumu

Gözden kaçırmayın

Gizemli Hepatit Hastalığına Karşı Bunlara Dikkat Edin Gizemli Hepatit Hastalığına Karşı Bunlara Dikkat Edin

·         Kılcal damarların görünür yüzeyde artmasına bağlı ciltte kızarıklıklar

·         Ciltte oluşan döküntüler

·         Ciltte kaşıntının oluşması

·         Ciltte pembe renkli büyük deri lezyonları ya da lekeler

·         Ağrı, halsizlik

·         Yüzde ve ciltte oluşan ödem nedeniyle şişlik

Mavi Oje Beyaz Seramik Kupa Tutan Kadın

Vücutta Gül Hastalığı Nasıl Geçer?

Gül hastalığına sahip olan kişilerin cevabını merak ettikleri sorulardan biri de “Gül hastalığı nasıl geçer?” sorusudur.  Gül hastalığının tedavisinde izlenen yol, ilk olarak ciltteki kızarıklık ve kaşıntıyı engellemek şeklindedir. Bu nedenle de çeşitli krem ve losyonlar uygulanmaktadır. Gül hastalığı kremi olarak antibiyotik içerikli kremler tercih edilmektedir.

Tedavide krem ve losyonların yanında, cilt dokunun iyileşmesini hızlandırmak için A vitamini türevleri de kullanılmaktadır. Aynı zamanda ciltteki kızarıklığın yok edilmesinde çeşitli lazer uygulamaları da yapılmaktadır. Lazer sayesinde, yüzeyde bulunan ve genişlediği için kızarıklığa neden olan kılcal damarların da genişlemesi engellenir ve ciltteki kızarıklığın azalması amaçlanır.

Gül hastalığında ciltte iz kalır mı?

Gül hastalığı ciltte gözlemlenen bir hastalık olması nedeniyle insanların merak ettiği şeylerden biri de ciltte izin kalıp kalmayacağıdır. Gül hastalığının tedavisinde uygulanacak birçok yöntem vardır. Bu tedavide kremler, ilaçlar, lazer tedaviler gibi pek çok yöntem kullanılmaktadır.

Tedavide uzmanın dediği yöntemlerin düzgün bir şekilde yapılmasıyla ciltte oluşan lezyonlar iz bırakmadan iyileşebilecektir. Ancak ciltteki lezyonların kaşınması ve tahriş dilmesi nedeniyle bu lezyonların hem iyileşme süresi uzayacak hem de iz kalacaktır.

Gül Hastalığı Olanlar Neler Dikkat Etmeli?

Gül hastalığının oluşmasında sıcaklık ve güneş ışığı oldukça önemli etmenlerdendir. Özellikle güneşin etkisini daha fazla gösterdiği yaz mevsiminde, cildin korunması ve daha az etkilenmesi için güneş kremi kesinlikle uygulanmalıdır. Plastik Tüp şişe Dökülen Kişi

Güneş kremi uygulamasında dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Bunlardan biri dışarıya çıkılmadan yarım saat önce uygulanması gerektiğidir. Bir diğeri ise 3 saatte bir kremin tekrar sürülmesidir. Çünkü kremlerin koruyuculuğu azalmaktadır. Bu nedenle de tekrar uygulamanın unutulmaması gerekmektedir.

Sıcak su ile banyo yapılmamalı, sauna, hamam gibi sıcaklığı oldukça yüksek ortamlardan kaçınılmalıdır. Sıcak su, damarların genişlemesine ve çatlamasına neden olur. Bu nedenle de ciltteki kızarıklığın başlıca nedenlerindendir.

Gül hastalığı oluşumunda çevresel faktörlerin dışında psikolojik faktörler de önemli bir diğer etkendir. Psikolojik faktörler her ne kadar sağlığımız üzerinde daha az etkiliymiş gibi gözükse de büyük bir öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. Özellikle yoğun hayat temposu ve beraberinde getirdiği stres de bu riskin artmasına yol açmaktadır.

Birçok nedenin etkili olduğu gül hastalığı, belirtilerinin gözlenmesi ile birlikte kesinlikle bir uzmana danışılmalı ve uygun tedavi yöntemiyle en kısa sürede iyileşme sağlanmalıdır.