Günlük yaşantımızı büyük ölçüde olumsuz olarak etkileyen geniz akıntısı birçok kişinin hayatında yer almaktadır. Geniz akıntısını durdurmak için alınması gereken 7 önemli önlemi sizler için derledik.

Günlük yaşantımızı büyük ölçüde olumsuz olarak etkileyen geniz akıntısı birçok kişinin hayatında yer almaktadır. Geniz akıntısını durdurmak için alınması gereken 7 önemli önlemi sizler için derledik.

Boğazınızda akıntı hissi, sürekli boğaz temizleme ve çok sık yutkunma ihtiyacına sebep olan geniz akıntısı toplumda ön fazla karşılaşılan rahatsızlıklar arasında önemli bir yere sahip.

Geniz akıntısı rahatsızlığı genellikle burnun yapısal problemleri, üst solunum yolları enfeksiyonları ile alerjik hastalıklar sonucunda ortaya çıkıyor. Memorial Şişli Hastanesinin Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Şenol Çomoğlu, toplumumuzun büyük bir kısmının hayatının bir parçası haline gelen geniz akıntısı ve bu rahatsızlığın tedavi yöntemleri hakkına bilgi verdi. 

Geniz akıntısını genel olarak tanımlamak gerekir ise, boğazda mukus birikimi oluşması ya da mukusun genizden yutak kısmına doğru yani boğaza doğru akma hissidir. Burnumuzu için ve sinüsler “mukoza” adı verilen bir doku ile döşelidir. Mukoza içerisindeki küçük salgı hücreleri ile günde toplam 1-2 litre ince “mukus” üretebilmektedir. Mukozanın üstündeki tüysü hücreler ise bu ince mukusu ritmik olarak belli bir yönde arkaya doğru yani geniz bölgesine iterler. Mukus yutkunma esnasında yutulur ve bu durumun farkına bile varılmaz. Bu mukus üretim ve hareket sistemi tıpta “mukosilyer klirens” olarak adlandırılır. Sinüslerin ve solunan havanın nemlenmesi ile buna bağlı olarak temizlenmesi, solunan havanın filtrelenmesi, yabancı cisimlerin tutulması, enfeksiyonun önlenmesi gibi birçok işlev yerine getirilmektedir.

Geniz akıntısı “Mukosilyer klirens” mekanizmasının herhangi bir sebeple düzgün çalışmaması ya da mukus üretimindeki anormal artışa yol açan durumlarda ortaya çıkar. Geniz akıntısına sebebiyet veren bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir;

Burnumuzun yapısal problemleri

Soğuk algınlığına bağlı üst solunum yolu virüsleri

Alerjik rinit olarak tanımlanan saman nezlesi

Sıcak ya da baharatlı yiyecekler

Gebelik durumunda

Doğum kontrol hapları, hipertansiyon ilaçları ve diğer ilaçlar

Başta süt ürünleri alerjisi olmak üzere gıda alerjileri

Sigaradan çıkan duman

Endüstriyel kirleticiler

Araçlardan çıkan egzos dumanı

İleri yaş durumlarında

Gözden kaçırmayın

Şaşılık Tedavisi Başarılı Sonuçlar Veriyor Şaşılık Tedavisi Başarılı Sonuçlar Veriyor

Tıpta Vazomotor rinit olarak bilinen genelde ileri yaşta görülen burun salgı üretiminde düzenleme

bozukluğu

Gastroözefageal reflü durumlarında

Diğer yutma bozuklukları durumlarında

Her hastada Geniz akıntısının belirtileri değişebilir ve çeşitlenebilir.  Akıntı hissi yaşayan hastaların bir kısmında belirtilerin hiçbirinin olmadığı  veya bu belirtilerin farklı birçok hastalığın ortak belirtisi olabileceği de asla unutulmaması gerekmektedir. Geniz akıntısı rahatsızlığı ile ilgili en sık ortaya çıkan belirtileri ise şöyle sıralayabiliriz. 

 • Boğazda akıntı yaşanması, boğazda tahriş ve ağrılar 
 • Çok fazla yutkunma ihtiyacının ortaya çıkması
 • Sürekli olarak boğazı temizleme ihtiyacı
 • Seste meydana gelen pürüz
 • Boğazda yumru var hissi yaşanması
 • Uzun süreli öksürük (genellikle iki aydan uzun süren) 

Geniz akıntısının sebebi tespit edilerek bu sebebe bağlı olarata tedavisi yapılır. Bakteriyel sinüzitlerde tedavi uygun olan  antibiyotik, burun yıkama uygulamaları ve spreyler ile yapılabilmektedir. Kronik sinüzitlerde endoskopik cerrahi ile sinüslerin temizlenmesi ise çoğu zaman tedavinin bir parçası olmaktadır.  Alerji söz konusu olduğunda alerjenden uzak durmak, topikal steroid spreyler ile yeni kuşak antihistaminikler tedavi seçenekleri arasında yer alır. Geniz akıntısının nedeni gastroözefageal reflü ise yüksek yastık kullanılmalı, yatmadan önce yemek yenmemeli, kahve ve alkol tüketimi azaltılmalı ve bazen antiasit ya da mide koruyucu gibi ilaçların kullanılması önerilir arasında yer alabilir. 

Septum deviasyonu, konka büyümesi, polip, septum perforasyonu gibi burun içinde yapısal bir problemden ötürü oluyorsa cerrahi olarak tedavi edilebilmelidir. Geniz akıntısına sebebiyet veren ve  altta yatan sebebinin saptanamaması nadir değildir. Bu durum genellikle ileri yaş grubunda söz konusu olabilir. Böyle durumlarda bir engel yoksa hastaların sıvı alımını mutlaka artırmaları ve günde 8 bardak kadar su içmeleri,  mukus inceltici ilaçlar kullanmaları ve burun yıkaması yapmaları önerilmektedir.  

Geniz akıntısına karşı aşağıda belirtilen bazı önlemler alınabilir.  

 1. Bulunduğunuz ortamda nem çok önemlidir. Evinizde ya da iş yerinizde hava nemini artırmak için soğuk bir buharlı nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanın.
 2. Sıvı tüketiminin arttırılması gerekmektedir. Böylece solunum yollarının nemlenmesini sağlayacak, mukusu inceltecektir.
 3. Sıvı kaybetmenize sebep olacak Kahve tüketimi ve alkol alımı gibi alışkanlıklarınızı azaltın.
 4. Kuru ve soğuk havalara uzun süre maruz kalmamaya çalışın.
 5. Sigara dumanından uzak durun, aktif ya da pasif sigara kullanıcısı olmayın.
 6. Burun temizliğinize önem verin. Sabah evden çıkmadan ve gece yatmadan önce en az günde 2 kez olmak üzere deniz suyu spreyi ile burun temizliği yapın.
 7. Bildiğiniz bir alerjiniz varsa alerjenlerden uzak durun ve uygun alerji tedavisi için doktorunuza başvurun.