Kişilerin yaşamında yeme alışkanlıklarını değiştirip sağlıklı beslenmek ve kilo vermek uğruna yaptığı beslenme düzenine diyet denilmektedir.

Gözden kaçırmayın

İftardan çok sahura önem verin İftardan çok sahura önem verin

Kişilerin yaşamında yeme alışkanlıklarını değiştirip sağlıklı beslenmek ve kilo vermek uğruna yaptığı beslenme düzenine diyet denilmektedir. Kişilerin kilosu ve boyuna uygun olan diyetlerle kilo vermeleri mümkündür her insanının beslenme şekli farklı olabileceğinden kendine özgü diyet programı seçse de boy ve kilosuna uygun diyet için mutlaka beslenme uzmanı ya da diyetisyenin verdiği programa göre diyet yapması gerekir. Hızlı kilo vermede en çok tercih edilen bazı diyetlerde vardır.

Yüksek Proteinli Düşük Karbonhidratlı Diyetler

Fazla protein alınmasından dolayı olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Yüksek protein alımı sonucu bazı olumsuzluklar olsa da karaciğer ve böbrek sorunları olanlar için bu diyet işe yaramaktadır. Yüksek proteinli diyetler yapılırken kan şekeri düşmesi, yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı, susama gibi etkileri de görülmektedir. 

Dukan Diyeti

4 safhası olan Dukan Diyeti oldukça popüler olan ve tercih edilen diyetler arasında yer alır. Düşük karbonhidrat ve yüksek protein ağırlıklı olan diyet Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan tarafından bulunmuştur. Doktorun ismini verdiği dukan diyetinde ilk evre atak ikinci seyir üçüncü aşama güçlendirme ve son evre koruma evresi olarak belirlenmiştir. İlk evrede yenilmesi gerekenler şunlardır. 

·         Atak evresi (1 – 7 gün): Güne 1,5 yemek kaşığı yulaf ve yağsız proteinle başlanır. Bu aşamada hızlı sonuçlar alınmaktadır

·         Seyir evresi (1 – 12 ay): Yağsız proteinlerin yanında günlük olarak 2 yemek kaşığı yulaf ve nişasta içermeyen sebzeleri de diyete dahil edebilirsiniz.. Ağırlık kaybının yaşandığı bu dönem seyir evresi olarak adlandırılır.

·         Güçlendirme evresi (Değişken): Bu aşamada karbonhidrat ve yağların yanında yağsız protein içeren sebzeler  günde 2,5 yemek kaşığı yulaf kepeği yenilmelidir. 

·         Koruma evresi (Belirsiz): Yulaf günlük 3 yemek kaşığına çıkartılır.  Genel olarak kurallara uyulması gereklidir.   

Hollywood Diyeti

Bu diyette 1 ara öğün 3 ana öğün bulunmaktadır. Diyette şekerli besinlere yer verilmez. Gece 8 den sonra yemek kesinlikle yenilmemelidir. Hollywood diyetinde işlenmiş un ürünleri, pirinç, domates, dondurma, bal, muz, havuç, ve ananas yer almaz. Alkol tüketimi de bu diyette yasaktır.

Ketojenik Diyet

Bu diyette protein alımı sınırlıdır. Karbonhidrat neredeyse yok denecek kadar az olmalıdır. Vücudun ketosis durumuna geçmesi beklenen diyette şeker yerine yağ yakması beklenir

İsveç Diyeti

Protein odaklı diyette proteinle birlikte metabolizmanın hızlanması ve kilo verilmesi beklenir. Hızlı kilo verilmesi beklenen diyette asitli içecekler yasaktır. Bu diyetin 13 günden fazla sürmemesi gerekir. Bu beslenme şeklinde et ve tavuk ve balık gibi besinler tüketilmeli  3 öğün için protein tüketimine ağırlık verilmelidir. 

Karatay Diyeti

Canan Karatay'ın önerdiği bir diyet olan diyette unlu gıdalar, şeker, kavun, üzüm, kuruyemişler, sucuk, sosis, salam neskafe, asitli içecekler, pirinç, patates, incir, yumurta gibi besinler yasaktır Bunla birlikte katı yağları meyveli yoğurt, öğütülmüş tahıl Ayçiçek yağı olmak üzere besinler tüketilmemelidir.