Son zamanlarda oldukça bilinen ve uygulanan dukan diyeti, aşama aşama yapılan bir diyettir. Dukan Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda oldukça bilinen ve uygulanan dukan diyeti, aşama aşama yapılan bir diyettir. Aşamalara dikkat edildiği sürece ve uygulandığı sürece sağlıklı ve kalıcı olarak zayıflamak mümkündür. Dukan, genel olarak protein ve yağ ağırlıklı bir diyettir. Dukan, 4 aşamada uygulanan bir diyettir. Tüm aşamalar sırasıyla ve doğru bir şekilde uygulanması gerekir. Doğru ve sırasıyla uygulanması durumunda sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkündür. Genellikle protein, kırmızı et, sebze, süt, peynir ve deniz ürünlerinden oluşmaktadır.

Dukan Diyeti 1. ve 2. Aşaması

Dukan 1. Aşamasında neler var;

Dukan diyetinin ilk aşaması atak yani saldırı aşamasıdır. Bu aşama yaklaşık olarak 10 gün sürmektedir. Bu 10 günde bolca balık, jambon, deniz ürünleri, yulaf kepeği, sığır, dana ciğeri, süt, yumurta ve yağsız dana eti tüketilmelidir. Bu aşamada önemli olan konu vücuda yağ değil protein girmesini sağlamak. Gün içerisinde istenilen saatte bu ürünler tüketilebilir.

Dukan 2. Aşaması;

Dukan diyetinin ikinci aşamasında protein tüketimine devam edilir. Beslenme düzenine sebzede eklenmeye başlanır. Mısır, bezelye, mercimek, fasulye ve patates gibi  karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketilmeye başlanır. Dukan diyetinin 2. Aşamasında tüketilmesi gereken besinler şunlardır; kereviz, günde 2 kaşık zorunlu olarak yulaf kepeği, fasulye, pırasa, sarımsak, mantar, domates ve kabak. Bunların yanı sıra ıspanak, marul, enginar, brokoli, karnabahar, lahana, patlıcan, salatalık, dolmalık biber tüketilmelidir.

Dukan Diyeti 3. ve 4. Aşamasında Neler Var?

Dukan 3. Aşaması;

Gözden kaçırmayın

Ramazan Bayramı’nda beslenme önerileri Ramazan Bayramı’nda beslenme önerileri

Diyetten sonra görülen en sık olaylardan biri de verilen kiloların geri alınmasıdır. Bu aşamada asıl amaç verilen kiloların geri almamaya çalışmaktır. Bu aşamada protein ve sebzeyi birlikte tüketmek gerekir. Bu aşamada ise yulaf kepeği, kuzu eti, meyve ve peynir tüketilir.

 Dukan 4. Aşaması;

Dukan diyetinin 4. Ve son aşamasıdır. Bu aşamada günde en az 20 dakika yürüyüş yapılması gerekir. Her gün 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi  tüketilebilir. Dikkat edilmesi gereken bir evredir. Haftanın bir günü protein tüketilmeli ve günlük olarak 20 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Her gün 3 yemek kaşığı yulaf yenilebilir.