Doğum sonrası kilo verme konusu alınan fazla kiloların hemen verilmek istenmesi doğum yapan kadının en büyük isteğidir.

Doğum sonrası kilo verme konusu alınan fazla kiloların hemen verilmek istenmesi doğum yapan kadının en büyük isteğidir. Fakat doğumdan hemen sonra diyet ve egzersiz yapmak doğru olmaz. Normal doğum yapan kişilerin bile toparlanması için 2-3 gün gibi bir süre gereklidir. Bu süre normal doğumda dikiş atıldı ise biraz daha uzun süre de olabilir.

Sezaryen doğum yapan kişilerde bu süreç çok daha uzun sürer. Sezaryen doğum bir nevi ameliyattır. İç ve dış dikiş yapılan bu operasyonda bebeği rahimden çıkarmak için deri 7 kat açılır, bebek alınır ve bu katlar tekrar dikiş atılarak kapatılır. Bu dikişlerin iyileşmesi yaklaşık 4-6 hafta sürer. Kişinin fiziksel durumuna göre bu süre daha da uzun ve daha kısa sürebilir.

Doğum Sonrası Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Doğumdan önce alınan kiloların doğumdan hemen sonra vermek için acele edilmemesi gerekir. Daha öncede belirtildiği üzere doğum sonrası kilo verme sürecine girmeden önce mutlaka vücudunuzun toparlanmasını beklemeniz gerekir. Bu süreç anne ve bebek için çok önemlidir.

Doğumdan sonra düşük kalorili diyet yapmak çok sakıncalıdır. Özellikle de bebek emziriyorsanız düşük kalorili diyet uygulamanız sağlığınızı tehlikeye sokar. Aynı zamanda bebeğin süt kalitesini düşürür ve süt azalmasına neden olur. Emziren anne aslında bebeğini emzirirken yaklaşık 700 kalori yakar. Dolayısı ile emziren anneler kilo vermeye başlarlar.

Doğumdan sonra günde en az 3 litre su tüketmeniz hem kilo vermenize yardımcı olur hem de sütünüzü artırır. Doğum öncesi de çok önemli olan folik asit alımı kilo vermede de etkili olur. Üstelik bebek için süt kalitesini artırır. Yeterli miktarda protein, yağ ve yararlı karbonhidrat alımı yağ yakımını kolaylaştırır ve kilo vermenizi sağlar.

Doğum Sonrası Egzersiz Yapmak

Doğum sonrası kilo verme süreci içerisinde egzersiz ve hareket yapmak çok önemlidir. Doğumun hemen sonrası egzersiz yapmak doğru değildir. Fakat belirli bir süre sonra hafif egzersizler yapmak yararlı olur. Özellikle sezaryen doğum yapanların doğumdan sonra 2-3 ay çok ağır egzersizlerden kaçınması gerekir.

Gözden kaçırmayın

Sınav kaygısıyla nasıl başa çıkarız? Sınav kaygısıyla nasıl başa çıkarız?

İlk başta hafif ve kısa yürüyüşlerle başlamak kilo vermenize yardımcı olacaktır.