İnsan vücudunda sağlıklı kemikler oluşturabilmek ve Kemik sağlığını koruyabilmek için D vitamini alması gereken en önemli besin kaynaklarından birisidir.

İnsan vücudunda sağlıklı kemikler oluşturabilmek ve Kemik sağlığını koruyabilmek için D vitamini alması gereken en önemli besin kaynaklarından birisidir. Çünkü kemiğin birincil bileşeni olan kalsiyum D vitamini varlığında vücut tarafından verilmektedir. Böylece D vitamini alan vücut bu vitamin ile kemik sağlığını güçlendirmekte ve korumaktadır.

 D vitamini insan vücudu için hayati bir öneme sahiptir. Ve D vitamini eksikliğinde İnsan vücudunda çok önemli sağlık sorunları nüksetmektedir. Aynı şekilde D vitamini eksikliği ile birlikte D vitamini fazlalığı da zararlı görülmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir birey olabilmeniz için Vücudunuzun ihtiyacı olan D vitaminini yeterli ölçüde alıyor olmanız gerekmektedir. 

D vitamini eksikliği neden olur 

İnsan vücudunda görülen D vitamini eksikliğinin farklı Birçok nedeni bulunmaktadır. D vitamini eksikliğine neden olan en önemli sebepler aşağıdaki gibidir;

Bir insanın vücudunda ihtiyaç duyduğu D vitaminini yeterli ölçüde alabilmesi için güneş ışığına yeterli ölçüde maruz kalması gerekmektedir. Yeterli güneş ışığı alamamak D vitamini eksikliğinin en önemli nedenlerinden birisidir.

Gebelik dönemlerinde vücudunuzda süregelen ihtiyaç artışları beraberinde D vitamin eksikliğini tetikleyebilmektedir. Aynı durum obezite hastaları için de geçerlidir.

Gözden kaçırmayın

Stresle Nasıl Başa Çıkarız? Stresle Nasıl Başa Çıkarız?

 Yapılan bilimsel araştırmalara göre bazı bireyler D vitamini eksikliği geliştirmeye daha yatkındır. Bu risk grubunda olan kişiler;

·         Koyu ten rengine sahip olan kişiler

·         Cildini sürekli kapalı tutarak güneş ışığı görmesini engelleyen kişiler

·         Zamanının çoğunu kapalı alanlarda geçirerek güneş ışığından uzak kalan kişiler risk grubunda yer almaktadır.