Beslenme her canlı için oldukça önemli bir gerekliliktir. Her beslenme stilinin doğru olduğu söylenemez.

Beslenme her canlı için oldukça önemli bir gerekliliktir. Her beslenme stilinin doğru olduğu söylenemez. Doğru alanla doğru şekilde tüketmek veya nasıl pişirilip nasıl tüketilmesi hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Beslenmenin önemi hayat boyu sürecek yaşam için oldukça dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

 Ne kadar doğru şekilde beslenir iseniz sağlık kalitenizi o kadar artırmış olursunuz. Günlük hayatta özellikle bazı besinler için yanlış tüketimi oldukça fazladır. Yanlış tüketim özelikle önemli vitamin ve besin değerinin kaybetmesi erken olan meyve, sebze, temel gıda gibi alanda oldukça hassas konudur. 

Yapılmaması Gereken Başlıca Besin Değeri Düşüren Hatalar

Yemeğin, kahvaltının, sebzenin, meyvenin tüketimi esasında bol tuz kullanmak oldukça zararlı ve tüketilen besinin besin değerini aza indirir.

Kahvaltıda tüketimi oldukça fazla olan yumurtanın ne çok az pişirilmiş olması nede çok fazla pişirilmiş olması gerekir. Az pişer ise biotin eksikliğine sebep verebilir. Çok fazla pişmiş olması içerisinde bulunan vitaminlerin birçoğunu öldürür.

Özelikle yeşillikler için geçerli olan yanlış hatalardan biri metal bir bıçak ile kesilmedir. Çünkü metal temas ettiği her meyve sebze, yeşillik alanında vitaminlerin % 80 kısmını öldürür ve geriye görüntü dışında sağlıklı bir şey bırakmaz.  

Bazı Besinlerde Yapılan Tüketim Hataları

Tavuk alanında tüketim hatalarından bazıları; kesinlikle yıkanmamalıdır. Çünkü en fazla bakteriye üretmeye müsait olan tavuk eti yıkandıktan sonra üzerinde bulunan bakterilerin çok erken yayılmasına sebep olabilir. 

Gözden kaçırmayın

Kolajen Nedir? Vücudumuza Faydaları Nelerdir? Kolajen Nedir? Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Kırmızı et tüketimi genelde çok fazla pişirilmiş olmasından kaynaklı besin değerini kaybeder. Çok fazla pişen et öz suyunu kaybederek vitaminsiz bir hale gelir. Ayriyeten kırmızı ete asla çıplak elle temas etmemek gerekir. Temas halinde oldukça bakteri üretimini çoğa çıkarmış olursunuz. Sebze yemeklerinde yine pişirme hatası yapılarak çok fazla pişirilmiş olması halinde bütün besin değerini kaybeder. 

Kahvaltının vazgeçilmezi olan kızartmaları zeytinyağı ile yapmak oldukça zararlıdır.  Çünkü zeytinyağı yoğunluğundan kaynaklı geç ısınır ısınmanın uzun olması demek yağın fazla yanması demektir. Buda kanserojen madde salımı yapar ve zararı oldukça büyüktür. Tüketmiş olduğunuz her besinin hakkında bilgi sahibi olmak size daima büyük faydalar sağlar.