Uzmanlar, aşırı tuz tüketimi konusunda uyarılarda bulunarak, yemek lezzeti için sağlığınızın tadını kaçırılmaması gerektiğini belirtiyorlar.

Kalp ve damar sertliklerinin görülmesinde en başta fazla tuz tüketimi geliyor. Uzmanlar, aşırı tuz tüketimi konusunda uyarılarda bulunarak, yemek lezzeti için sağlığınızın tadını kaçırılmaması gerektiğini belirtiyorlar. Fazla tuz kullanımı hipertansiyon, böbrek hastalıkları, inme, obezite ve ödem gibi hastalıklara yol açabiliyor. Tuz tüketimi konusunda dünya sağlık örgütü günde sadece 5 gram tuz tüketilmesini öneriyor. 5 gramın üstüne çıkıldığında ise bir çok hastalığın ortaya çıkabileceği belirtiliyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya, aşırı tuzun ortaya çıkardığı 6 zarar ile ilgili detayları paylaştı.

Acıbadem Kozyatağı Hastanesinde görev yapan Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya, tuzun içerdiği minerallerle dozunda yani günlük ortalama 5 gram civarında tüketilmesi durumunda önemli faydaları bulunan tuzun, aşırı tüketilme durumunda ise yaşamsal anlamda tehlikelere yol açabildiğini ifade ediyor. Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya 14-20 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası kapsamında tuz teketimi ile ilgili yaptığı açıklamada, aşırı tuzun 6 zararını anlattarak konu ile ilgili çok önemli uyarı ve önerilerde bulundu. 

Tuz ve Hipertansiyon

Son dönemlerde giderek yaygınlaşan hipertansiyon (yüksek kan basıncı) aşırı tuz tüketimi ile doğrudan ilişkili olan çok tehlikeli hastalıklar arasındadır.  Aşırı tuz tüketimi durumunda  kan basıncı artarak kalp yetmezliği, kalp büyümesi ve kalp krizine neden olabilmektedir.  Alınması önerilen günlük tuz kullanımı yaklaşık 5 gramdır ve bu da yaklaşık olarak bir çay kaşığı tuza karşılık gelmektedir. Kökeni ve adı ne olursa olsun (deniz, kaya vs) sofra tuzu sodyum klorürdür ve fazlası kalp hastalıkları riskini büyük ölçüde artırır. Fazla tuz tüketimi ile ilgili yapılan çalışmalarda, diyetle alınan tuzun 10 gramdan 5 grama düşürülmesi durumunda kalp ve damar hastalıklarının riskinin yüzde 17 oranında azalabildiğini açıkça göstermektedir.

Tuz ve Böbrek hastalıkları

Gözden kaçırmayın

Gizemli Hepatit Hastalığına Karşı Bunlara Dikkat Edin Gizemli Hepatit Hastalığına Karşı Bunlara Dikkat Edin

Aşırı yani fazla tuz kullanımı, böbreklerde de büyük hasara yol açan etkenlerin başında gelmektedir.  Tuz alımı idrar yoluyla kalsiyumun vücuttan atılımının artmasına sebebiyet verir. Vücutta kalsiyum eksilince, bağırsaktan kalsiyum emilimi de buna bağlı olarak artar. Bu durumda böbrek taşlarına zemin hazırlar. Ayrıca aşırı tuz tüketimi ile birlikte protein kaçağı büyük olasılıkla olacaktır.  Protein kaçağı böbrek hastalığının en önemli bulgularından biri olarak karşımıza çıkıyor. Tuz alımı yüksek olduğu zaman böbreklerin aşırı tuzu atmak için daha fazla çalışma yapması gerekecektir. Bu da böbreğin ömrünü çok büyyük ölçüde kısaltır. Böbrek hastalıklarının tedavisi için tuzun azaltılması mutlaka şarttır.

Tuz ve İnme 

24 saatlik idrardaki sodyum miktarı ne kadar yüksek ise, inme görülme riski o kadar artar. Konu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar; tuz tüketiminin azaltılmasının inme riskini büyük oranda azalttığını, örneğin diyetle alınan 10 gram tuzun 5 grama düşürülmesiyle inme riskinin yüzde 23 oranında azalabildiğini gösteriyor. 

Tuz ve Obezite

Fazla tuz tüketimi dolaylı yoldan obezite nedeni olarak kabul ediliyor.  Bu konuda yapılan çalışmalarda ise marketlerde tuzlu yiyecekler ile asitli ve şekerli içeceklerin satışlarındaki artış hızının benzer olduğu ortaya çıkmıştır.  Tükettiğimiz asitli ve şekerli içeceklerin en önemli belirleyicisi yine tuzdur. Günlük tuz alımı 10 gramdan 5 grama inince, günlük sıvı alımında 350 ml azalma olur. Fakat bu sıvılar genellikle meşrubat şeklindedir.

Tuz ve Osteoporoz

Aşırı tuz tüketimiyle birlikte Osteoporoz ile de tanışmış oluyoruz. Aşırı tuz tüketimi kemiklerden kalsiyum kaçışına yol açarak kemik yapısının zayıflamasına, kırılganlığının artmasına ve basit düşmeler olmasına rağmen kırıkla sonuçlanmasına neden olur. Günümüzde hareketsiz yaşam ve yüksek tuz içeren fast-food tüketimin de artmasıyla gün giderek yaygınlaşan, toplumda kemik erimesi olarak bilinen osteoporozdan korunmak için önemli kurallardan biri de aşırı tuz tüketiminden kaçınmaktır. 

Tuz ve Ödem

Tuz alımı artınca idrarda basınç natriürezi olur ve bu durumda tuzun fazlasını böbrekler atar. Ancak, aşırı tuz alımının devam etmesi durumunda ise vücutta tuz birikir. Her tuz molekülü, 4 molekül su bağlar ve kalp yetmezliği başta olmak üzere ödem, akciğer ödemi gibi sorunların oluşmasına sebebiyet verir. Ödem birçok tıbbi sorundan meydana gelebildiği gibi, hareketsizlik, karbonhidrat ağırlıklı beslenme ve fazla tuz tüketiminden de kaynaklanabilmektedir. Dokularda fazla sıvı birikimi anlamına gelen ödeme karşı tuzu kısıtlamak da etkili olacaktır.